Dziś, 10 marca br. odbyło się spotkanie on-line zorganizowane w ramach projektu ?Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania? realizowanego przez Województwo Śląskie oraz Fundusz Górnośląski S.A.
Webinarium oficjalnie rozpoczął Krystian Stępień, prezes Funduszu Górnośląskiego SA. Prezes FGSA podkreślił jak istotne jest rozwijanie eksportu na rynki pozaeuropejskie, oraz jak ważne dla handlu jest skrócenie łańcuchów logistycznych, tak aby cena była satysfakcjonująca dla obu stron. Prezes Krystian Stępień dodał, że Fundusz Górnośląski SA realizuje obecnie dwa projekty, które mają pomóc firmom z sektora MŚP województwa śląskiego w znalezieniu nowych rynków zbytu ? InterSilesia oraz Global Silesia.
Jako kolejny głos zabrał Witold Bańka, Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej WADA, Ambasador Marki Śląskie, który wskazał, że mimo pandemii Covid-19 dane GUS za 2020 rok wskazują, że wartość eksportu z Polski do Niemiec (naszego największego partnera) wzrosła o 4%.
? Biznes nie znosi próżni i musimy wykorzystać swoją szanse ? dodał Witold Bańka ? Przedsiębiorcy z sektora MŚP mają ku temu doskonałą sposobność i mogą korzystać z oferty przygotowanej przez Fundusz Górnośląski SA oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
W kolejnej części spotkania, zaproszeni eksperci wykazali co jest niezbędne, aby zacząć działalność eksportową ? jakie know-how jest potrzebne oraz jak ważna jest internacjonalizacja w działalności przedsiębiorców. Na główne pytanie dzisiejszego szkolenia ? ?Czy jesteś gotowy na eksport? odpowiadał Pan Marcin Jabłoński, wiceprezes Izby Gospodarczej Eksporterów i Importerów w Mysłowicach, mentor w projekcie The Next Society dedykowany klastrom krajów Afryki Północnej i Środkowego Wschodu.
Jak wskazał ? firmy, które postawiły na eksport są znacznie bardziej innowacyjne, niż firmy które działają tylko na rynku wewnętrznym. Ponadto eksporterzy zazwyczaj cieszą się dostępem do lepszych pracowników.
W sesji Q&A do Pana Marcina Jabłońskiego dołączył Karol Dobrowolski, wiceprezes Warszawskiej Izby Gospodarczej, który od wielu lat prowadzi projekty biznesowe w Angoli i przedstawił uczestnikom webinarium właśnie takie rozwiązanie. Jak podkreślił, idea utworzenia filii lub przeniesienie części, lub nawet całości działalność danej firmy do innego kraju, może przynieść wymierne korzyści przedsiębiorcy.
Ostatnim punktem spotkania była prezentacja projektów InterSilesia i Global Silesia, które w 2021 nabierają tempa i już wkrótce zaoferujemy przedsiębiorcom m.in: udział w konferencjach i warsztatach eksportowych, usługi doradców na rynkach zagranicznych, a także możliwość w wzięcia udziału w misjach gospodarczych (najbliższa misja odbędzie się już w czerwcu 2021)!.
Kolejne spotkania oraz Akademia Internacjonalizacji odbędą się już II kwartale 2021 roku. Zapraszamy do śledzenia strony internetowej naszego wydziału, profilu na portalu Facebook oraz do zapisania się do naszego newslettera.