Profesjonalne i efektywne wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw – to wciąż główny cel powołanego prawie 30 lat temu Funduszu Górnośląskiego. Spółka przyjęła właśnie nową Strategię rozwoju do 2026 roku. Zgodnie z nią Fundusz skupi się na finansowaniu projektów rozwojowych, promocji innowacyjności, szeroko rozumianych działaniach doradczych oraz wsparciu projektów związanych z internacjonalizacją i transformacją energetyczną. Wszystko ma być realizowane zgodnie z dewizą spółki „Pomagamy przedsiębiorczym”.
Fundusz z wyrazistą misją i wizją
Fundusz Górnośląski od dawna pełni kluczową rolę w tworzeniu warunków rozwoju przedsiębiorczości na terenie województwa śląskiego. Nowa strategia, ma na celu wzmocnienie roli spółki jako katalizatora innowacyjnnych przedsięwzięć w regionie oraz głównego partnera dla przedsiębiorców, wspierając ich w każdym etapie rozwoju – od pomysłu na biznes, po budowę globalnej marki. Obrazuje to misja spółki ujęta w prostym a równocześnie wyczerpującym haśle „Pomagamy przedsiębiorczym”.-Skupiamy się na wsparciu przedsiębiorczych, czyli przedsiębiorców, którzy wciąż szukają ścieżek rozwoju dla swoich firm – mówi Bartłomiej Babuśka, prezes Zarządu Funduszu Górnośląskiego.
Misję dopełnia nowa Wizja Funduszu Górnośląskiego, w brzmieniu:
„Fundusz Górnośląski jest inicjatorem i wiodącym uczestnikiem przemian gospodarczych województwa śląskiego w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jako rzetelny i stabilny partner, udziela podmiotom gospodarczym profesjonalnego wsparcia, oferując środki finansowe, innowacyjne rozwiązania oraz pomoc w rozwijaniu międzynarodowej aktywności biznesu.”
Zgodnie z przyjętym dokumentem strategicznym Fundusz Górnośląski – w ujęciu biznesowym i społecznym – będzie wciąż koncentrował się na szeroko rozumianym wspieraniu przedsiębiorców województwa śląskiego w ich działalności na terenie kraju oraz na arenie międzynarodowej w działaniach związanych z rozwojem internacjonalizacji.
– Zakładamy rozwój aktywności pożyczkowej poprzez udział w nowych programach na poziomie regionalnym, ogólnokrajowym i Unii Europejskiej. Skoncentrujemy się też na zwiększeniu zdolności pozyskiwania środków z funduszy unijnych, w tym celu budujemy w naszych strukturach Centrum Funduszy Europejskich. Równocześnie Fundusz realizować będzie Projekty Wsparcia Bezpośredniego dla przedsiębiorców, takie jak dystrybucja bonów szkoleniowych i doradczych oraz dotacje na zakładanie działalności gospodarczej. Planujemy również rozszerzenie oferty o wsparcie dla innowacyjnych projektów – mówi Mariusz Widzisz, wiceprezes Zarządu Funduszu Górnośląskiego.
Innowacyjność i internacjonalizacja
To właśnie projekty związane z innowacyjnością nabierają bowiem nowego – strategicznego znaczenia. Fundusz skupi się na wspieraniu projektów innowacyjnych i zwiększeniu aktywności w obszarze „B+R” oraz budowie i integracji baz wiedzy wykorzystywanych do długookresowej współpracy z przedsiębiorcami. Kompleksowe wsparcie podmiotów w tym zakresie obejmie również celowe doradztwo i analizy rynkowe dopasowane do potrzeb przedsiębiorców oraz wsparcie przedsiębiorców w ramach współpracy ze śląskimi wyższymi uczelniami. Jako efektywna platforma wspierająca innowacyjność przedsiębiorców w regionie, Fundusz Górnośląski stawia także na wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia modeli rozwojowych i obsługi podmiotów.
Innowacyjność i rozwój mają kluczowe znaczenie także w ujęciu internacjonalizacji przedsiębiorców województwa śląskiego. Chodzi o kreowanie nowych kierunków współpracy zagranicznej poprzez organizację kolejnych misji handlowych, czy udział w istotnych międzynarodowych wydarzeniach gospodarczych. Pomóc w tym mają działające Biura Rozwoju Funduszu Górnośląskiego w Kijowie i AbuDhabi (jedynego biura polskiej instytucji regionalnej na tym terenie). Spółka zamierza otworzyć nowe Biura Rozwoju oraz rozwijać działalność otwartego niedawno Centrum Internacjonalizacji (przy Al. Roździeńskiego 188 w Katowicach).
Transformacja energetyczna i OZE
W centrum zainteresowania Funduszu Górnośląskiego znajdują się także kwestie związane z transformacją energetyczną i kreowaniem źródeł zielonej energii w regionie. Przedsiębiorcy działający w tym sektorze gospodarki mogą liczyć na realną pomoc Funduszu, który wchodzi w skład Śląskiego Klastra Energii (służący optymalizacji kosztów związanych z energią, wodą i transportem w duchu najnowszych ogólnoświatowych ekotrendów oraz transformacji energetycznej, której szczególnie poddany jest obszar Śląska) i będzie zaangażowany w udział w projektach regionalnych i dystrybucji środków z KPO przeznaczonych na transformację energetyczną. Obok Śląskiego Klastra Energii i Centrum Funduszy Europejskich, Fundusz Górnośląski uruchomi m.in. Inkubator Przedsiębiorczości – platformę, gdzie przedsiębiorcy otrzymają wsparcie w postaci strefy coworkingowej, doradztwa, szkoleń i możliwości rozwoju swojego biznesu.
Spotkania przedsiębiorców, zarówno w ramach inkubatora, internacjonalizacji, jak i wielu innych obszarów aktywności Funduszu będą odbywały się m.in. w dostępnych przestrzeniach biurowych (Al. Roździeńskiego 188), w lokalizacji, której Fundusz planuje ciągły rozwój – jako dostawca, operator i zarządca wysokiej jakości przestrzeni służącej rozwojowi przedsiębiorczości w województwie śląskim.
–Chcemy być nie tylko profesjonalnym i odpowiedzialnym partnerem dla przedsiębiorców, ale i inicjatorem przemian społecznych w województwie śląskim, które przyczynią się do wzrostu konkurencyjności regionu. Dlatego angażujemy się w szeroką współpracę z uczelniami oraz realizację i wsparcie inicjatyw związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Będziemy aktywnie uczestniczyć w Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego – podkreśla Krzysztof Mejer, wiceprezes Zarządu Funduszu Górnośląskiego.
Fundusz planuje pełnić rolę kreatora (regionalnego operatora) nowych, innowacyjnych rozwiązań wspierających rozwój regionu – procesów transformacji, poprzez aktywne zaangażowanie w plan sprawiedliwej transformacji w obszarach – społecznym, edukacyjnym, gospodarczym, transformacji przestrzeni.
Nowa Strategia ma przygotować Fundusz do sprawnej realizacji zadań związanych z kompleksową obsługą przedsiębiorców województwa śląskiego, szczególnie w obszarach związanych z finansowaniem projektów rozwojowych, wspieraniem innowacyjności, szeroko rozumianymi działaniami doradczymi, wsparciem projektów związanych z transformacją energetyczną i projektów prospołecznych.
– Naszym celem jest stworzenie atrakcyjnych warunków rozwoju dla małych i średnich przedsiębiorstw z województwa śląskiego. Wierzymy, że poprzez wspieranie innowacji oraz praktyczną pomoc w kontaktach międzynarodowych możemy wraz z przedsiębiorcami, dla których działamy, osiągnąć sukces. Nowa strategia stawia przed nami ambitne cele, ale działając wspólnie z naszymi partnerami biznesowymi i instytucjami wpierającymi, jesteśmy gotowi na wyzwania i szanse, jakie stawia przed nami przyszłość – podsumowuje Bartłomiej Babuśka, prezes Zarządu Funduszu Górnośląskiego.
***
Fundusz Górnośląski S.A. prowadzi działania polegające na wspieraniu mikro, małych i średnich przedsiębiorców, osób prowadzących, a także rozpoczynających działalność gospodarczą oraz regionalnych podmiotów samorządowych. Fundusz Górnośląski zajmuje się pozyskiwaniem i zarządzaniem zewnętrznymi źródłami finansowania, w szczególności pochodzącymi z funduszów Unii Europejskiej, przeznaczonymi na przedsięwzięcia rozwojowe oraz tworzenie regionalnego rynku kapitałowego. Podstawowy przedmiot działalności spółki stanowią usługi finansowe (pożyczki, dotacje), doradcze, informacyjne i szkoleniowe dedykowane podmiotom gospodarczym. Fundusz wspiera także internacjonalizację przedsiębiorstw poprzez ich promocję i pomoc w poszukiwaniu partnerów gospodarczych. Fundusz Górnośląski powstał w 1995 r., jako wykonanie zapisów Kontraktu Regionalnego dla Województwa Katowickiego. Kapitał zakładowy Funduszu Górnośląskiego S.A. na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosił 131.567.320 złotych.