Przejdź do menu Przejdź do treści

Fundusz Górnośląski wkracza na rynek indyjski

  • Autor: promocja
  • Data publikacji: 05.09.2024
  • Kategoria: Informacja Prasowa

Fundusz Górnośląski planuje utworzyć wraz z partnerami Polskie Konsorcjum Produkcyjno-Inżynieryjne i otworzyć biuro na terenie Indii w Bengalu Zachodnim. Oba te przedsięwzięcia mają na celu pobudzenie ekspansji śląskich przedsiębiorców na terenie tej piątej obecnie – i wciąż wschodzącej –gospodarki świata.

Fundusz Górnośląski, 5 września, podczas drugiego dnia targów EXPO Katowice podpisał list intencyjny ws. utworzenia Polskiego Konsorcjum Produkcyjno-Inżynieryjnego, którego zadaniem będzie realizacja strategii ekspansji śląskich przedsiębiorstw produkcyjnych i inżynieryjnych na rynek Indii.

Sygnatariuszami listu – Partnerami, obok Funduszu Górnośląskiego, pełniącego rolę koordynatora, są: Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa Fasing, Węglokoks, Polska Grupa Górnicza, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Techniki Górniczej KOMAG, PHU Martech-Plus, Towarzystwo Finansowe Silesia, Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa oraz spółki Asten Group i Patentus.

Polskie Konsorcjum Produkcyjno-Inżynieryjne

Szczegółowe zasady i zakres zaangażowania Konsorcjum określi umowa konsorcyjna. Sygnatariusze listu, planują ja zawrzeć w ciągu roku. Partnerzy zamierzają równocześnie wystąpić o wsparcie dla tworzonego konsorcjum do Ministerstwa Przemysłu, Ambasady RP w Nowym Delhi, jak również Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Konsorcjum będzie wspierać śląski biznes wielu obszarów. Z pewnością będzie to górnictwo, ponieważ Indie dysponują jednymi z największych złóż węgla kamiennego na świecie, a trudno o lepszych specjalistów – przedsiębiorców w tym zakresie w Polsce niż śląscy. Pamiętajmy jednak, że województwo śląskie ma wiele bardzo mocnych branż, a nasze doświadczenia pokazują, że to sami przedsiębiorcy, przy odpowiednim wsparciu, np. w postaci narzędzi biznesowych, czy środków finansowych, najlepiej wiedzą jak wykorzystać drzemiący w nich „gen przedsiębiorczości”. Zadaniem konsorcjum będzie dostarczenie im właśnie takich profesjonalnych narzędzi– bodźców do rozwoju –powiedział podczas Targów EXPO Katowice Bartłomiej Babuśka, prezes Zarządu Funduszu Górnośląskiego.

Współpraca polsko-indyjska była też głównym tematem zorganizowanego podczas tarów Forum Polsko-Indyjskiego. W trakcie panelu dotyczącego polsko-indyjskich możliwości współpracy biznesowej w sektorze górnictwa węglowego, Fundusz Górnośląski zapowiedział utworzenie regionalnego biura w Bengalu Zachodnim. Będzie to kolejne biuro regionalne Funduszu – aktualnie podobne działają już w Emiratach Arabskich oraz w Ukrainie. Ich zadaniem jest wsparcie śląskiego biznesu na dedykowanych rynkach poprzez doświadczonych, profesjonalnych doradców. Z usług biur regionalnych mogą korzystać przedsiębiorcy z województwa śląskiego należący do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Ich celem jest przede wszystkim pomoc w nawiązywaniu relacji biznesowych oraz prowadzenie działań związanych z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania na danym rynku, w tym w szczególności: analiza potencjału eksportowego i opracowanie strategii wejścia, kompleksowe wsparcie w zakresie rozpoczęcia działalności gospodarczej, poszukiwanie i weryfikacja partnerów biznesowych oraz animacja kontaktu z biznesem b2b/b2g i placówkami dyplomatycznymi.

Decyzję o utworzeniu biura regionalnego Funduszu w Indiach poprzedzały szczegółowe analizy biznesowe oraz wiele spotkań z przedstawicielami tamtych rynków – m.in. z Mamata Banerjee premier Bengalu Zachodniego (jednego z największych pod względem populacyjnym stanów Indii ze stolicą w Kalkucie) czy Ministrem Energetyki. W utworzenie biura zaangażowany jest obecnie zespół specjalistów, w skład którego wchodzą m.in. eksperci Funduszu oraz przedstawiciele z Indii – m.in. Joydeep Roy- Przedstawiciel Konsulatu Honorowego RP w Kalkucie oraz Surojit Ghosh, były wiceprezes ArcelorMittal Poland.

Fundusz Górnośląski jako główna struktura Marszałka Województwa Śląskiego dynamizująca rozwój gospodarczy regionu ma bardzo dobre doświadczenie w tworzeniu biur regionalnych. Z sukcesem, zbudowaliśmy taką strukturę w Emiratach Arabskich, która już przynosi śląskim przedsiębiorcom wymierne korzyści w postaci m.in. intratnych kontraktów. W oparciu o taką samą jak w Emiratach ekspercką wiedzę i najwyższej jakości kadry w tej chwili tworzymy i definiujemy przyszłość gospodarczych relacji między Śląskiem i Ukrainą. To właśnie takie najlepsze praktyki, nasze know-how biznesowe, mamy zamiar wykorzystać w biurze w Indiach – skomentował Bartłomiej Babuśka.

Newsletter

 

Newsletter