Uczestnik może skorzystać ze wsparcia w ramach jednego projektu tylko jednokrotnie i tylko z jednego rodzaju usługi (tj. albo szkoleń, walidacji/certyfikacji albo studiów podyplomowych). Oznacza to, że podpisuje on jedną umowę uczestnictwa w jednym projekcie. Umowa wsparcia rozwojowego dla danego uczestnika może obejmować kilka usług, jednak należy pamiętać o dostępnych limitach.
Gdy nie ma w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) usługi, którą zainteresowany jest uczestnik, możliwe jest złożenie przez niego zamówienia na konkretną usługę rozwojową. Można to zrobić z profilu Użytkownika.
Dodanie zapotrzebowania na usługę rozwojową odbywa się poprzez wybranie z „Profilu użytkownika” zakładki „Zapotrzebowanie na usługi”, a następnie „Zgłoś zapotrzebowanie”. Informacja o braku odpowiedniego szkolenia w Bazie Usług Rozwojowych trafia na tablicę ogłoszeń widoczną dla firm szkoleniowych zarejestrowanych w BUR. Gdy firma zdecyduje się szkolenie przeprowadzić, skontaktuje się z użytkownikiem, który zgłosił zapotrzebowanie, równocześnie zamieszczając informację o szkoleniu w Bazie.
Nie. Osoba uczestnicząca w projekcie nie może być zarejestrowana w CEIDG, dotyczy to osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólników spółki cywilnej (w tym osób z zawieszoną działalnością).
Po zakwalifikowaniu do projektu, a przed skorzystaniem z usługi rozwojowej, osoba uczestnicząca w projekcie może skorzystać ze wsparcia dodatkowego. Nie jest to obowiązkowe. W formularzu zgłoszeniowym osoba uczestnicząca w projekcie deklaruje czy będzie korzystać ze wsparcia dodatkowego.
Zielone usługi to umiejętności o charakterze zawodowym lub ogólnym, niezbędne do pracy w sektorze zielonej gospodarki, czyli takiej, która jest oparta na odnawialnych źródłach energii, nowoczesnych technologiach ukierunkowanych na niskoemisyjność i zasobooszczędność, a także na zarządzaniu środowiskowym w przedsiębiorstwach. Przyjmuje się, że zielone umiejętności to takie, które przyczyniają się do budowy „zielonej gospodarki” poprzez tworzenie „zielonych miejsc pracy”. „Zielone miejsca pracy” to te, które przyczyniają się do zachowania lub przywrócenia stanu środowiska, niezależnie od tego czy występują w tradycyjnych czy nowych rozwijających się „zielonych” sektorach. „Zielone miejsca pracy” wpływają pozytywnie na zwiększanie efektywności energetycznej i surowcowej, ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, minimalizację odpadów i zanieczyszczeń, ochronę i odtwarzanie ekosystemów oraz wspieranie adaptacji do skutków zmian klimatu.
Rekrutacja do projektu jest otwarta i dostępna dla wszystkich osób dorosłych, które z własnej inicjatywy planują podnieść swoje umiejętności/kompetencje lub zmienić/nabyć nowe kwalifikacje w zakresie umiejętności zielonych. Usługa, która nie będzie prowadziła do nabycia umiejętności zielonych, nie będzie mogła zostać dofinansowana.
Osobami w niekorzystnej sytuacji według założeń projektu są pracownicy górnictwa lub branży okołogórniczej, osoby w wieku co najmniej 55 lat, bezrobotni, osoby z niepełnosprawnością, osoby w kryzysie bezdomności, osoby z wykształceniem co najwyżej ponadgimnazjalnym oraz członkowie mniejszości.
Podregion bytomski – powiaty m. Bytom, m. Piekary Śląskie, lubliniecki i tarnogórski.
Podregion gliwicki – powiaty m. Gliwice, m. Zabrze oraz gliwicki.
Podregion katowicki – powiaty m. Chorzów, m. Katowice, m. Mysłowice, m. Ruda Śląska, m. Siemianowice Śląskie i m. Świętochłowice.
Podregion sosnowiecki – powiaty m. Dąbrowa Górnicza, m. Jaworzno, m. Sosnowiec, będziński i zawierciański.
Podregion tyski – powiaty m. Tychy, bieruńsko-lędziński, mikołowski i pszczyński.
Projekt kierowany jest do osób dorosłych zamieszkujących lub pracujących na terenie subregionu centralnego województwa śląskiego, które z własnej inicjatywy planują skorzystać z usług rozwojowych, w tym studiów podyplomowych, w celu zdobycia umiejętności zawodowych niezbędnych do podjęcia pracy w sektorze zielonej gospodarki.
Baza usług rozwojowych (BUR) to internetowy rejestr usług rozwojowych prowadzony w formie systemu teleinformatycznego przez Administratora BUR.
BUR dostępna jest pod adresem: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/
Maksymalny poziom dofinansowania kosztów usługi rozwojowej wynosi 95%. Wkład własny uczestnika wynosi nie mniej niż 5%.
- Szkolenie/walidacja/certyfikacja – można otrzymać do 5.000,00 zł dofinansowania na osobę.
- Studia podyplomowe – można otrzymać do 10.000,00 zł dofinansowania na osobę.
Refundacja oznacza, iż Uczestnik opłaca w całości fakturę dot. studiów podyplomowych na rachunek bankowy wykonawcy usługi, a po ich realizacji operator zwraca część poniesionych kosztów.
Karta usługi jest to formularz określający zakres informacji umożliwiających publikację danej usługi rozwojowej w BUR oraz dostępny na stronie internetowej BUR, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do regulaminu BUR. Uczestnik pobiera Kartę usługi wybranej usługi rozwojowej z Bazy Usług Rozwojowych (BUR) w formacie PDF.
Wkład własny to środki pieniężne wnoszone przez osobę korzystającą z usługi na rachunek bankowy operatora, w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy wartością usługi rozwojowej (innej niż studia podyplomowe) w ramach PSF, a kwotą przysługującego tej osobie dofinansowania do tej usługi.
ID wsparcia to unikatowy numer wsparcia przydzielany przez operatora do umowy wsparcia. Uczestnik musi dokonać zapisu w BUR na wybraną usługę rozwojową przy jego użyciu. Operator nadaje ID wsparcia po zawarciu umowy wsparcia.
Po zakończeniu wybranej usługi rozwojowej Uczestnik jest zobowiązany wypełnić ankietę oceniającą tę usługę na swoim profilu w BUR oraz dostarczyć wniosek o rozliczenie usługi rozwojowej będący załącznikiem nr 9 do Regulaminu naboru do projektu. Wniosek o rozliczenie należy złożyć wraz następującymi załącznikami:
- kopią faktury lub rachunku lub innego równoważnego dowodu księgowego,
- ankietą oceniającą usługę rozwojową wypełnioną przez osobę uczestniczącą w projekcie, wygenerowana z BUR,
- kopią dokumentu potwierdzającego ukończenie usługi rozwojowej,
- kopiami dokumentów wskazanych w protokole z wizyty monitoringowej usług rozwojowych,
- kopią certyfikatu potwierdzającego zdobycie kwalifikacji.
Studia podyplomowe - kopią faktury lub rachunku lub innego równoważnego dowodu księgowego,
- potwierdzeniem zapłaty za udział w usłudze rozwojowej,
- ankietą oceniającą usługę rozwojową wypełnioną przez osobę uczestniczącą w projekcie, wygenerowana z BUR,
- kopią dyplomu ukończenia studiów/kopią dokumentu potwierdzającego ukończenie usługi rozwojowej,
- kopiami dokumentów wskazanych w protokole z wizyty monitoringowej usług rozwojowych.
Dokumenty rozliczeniowe należy złożyć do operatora odrębnie dla każdej usługi rozwojowej.
Dla usług typu szkolenie/walidacja/certyfikacja dokumenty muszą zostać złożone do operatora w ciągu 7 dni roboczych licząc od dnia następnego po dniu zakończenia usług rozwojowych. W przypadku studiów podyplomowych w ciągu 14 dni roboczych licząc od dnia następnego po dniu zakończenia usług rozwojowych.
Nie. Zgodnie z założeniami projektu możliwe jest dofinansowanie wyłącznie usług rozwojowych oznaczonych z „możliwością dofinansowania”, które zostały wpisane do Bazy Usług Rozwojowych.
Tak, natomiast uczestnik pokrywa koszt usługi w zakresie niedofinansowanym w ramach wkładu własnego. W przypadku studiów podyplomowych uczestnik ponosi ten koszt w całości.
Aby emeryt, rencista lub osoba bezrobotna niezarejestrowana w PUP mogła otrzymać 5 pkt. za przynależność do grupy osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji jako osoba bezrobotna, musi dostarczyć operatorowi zaświadczenie z PUP potwierdzające, że jest osobą aktywnie poszukującą pracy.
Tylko posiadanie takiego zaświadczenia umożliwia przyznanie dodatkowych punktów na etapie rekrutacji do projektu.